Polonia Irlandia

Coraz więcej osób w Irlandii zgłasza do swoich operatorów próby wyłudzenia przez oszustów.

Klienci sieci komórkowych w Irlandii po raz kolejny narażeni są na utratę pieniędzy.

Od kilku tygodni zgłaszane są przypadki, w których mieszkańcy otrzymali telefon z numeru spoza granic Irlandii. Odebranie bądź oddzwonienie na te numery grozi utratą nawet kilku tysięcy euro.

Telefony powtarzają się o tej samej porze dnia a połączenia trwają kilka sekund. Przez nieuwagę wiele osób oddzwoniło na nieznane numery, narażając się na bardzo wysokie opłaty za te połączenia. Sprawa wyszła na jaw, kiedy otrzymali olbrzymie rachunki od swojego operatora.

Sprawa została zgłoszona do ComReg (Irlandzkiej Komisji ds. Komunikacji). Początkowo były to numery z: Seszele, Tonga, Nauru, Mauretanii, Czadu, Liberii i Somalii. Jednak po informacjach w mediach mieszkańcy stali się bardziej ostrożni.

Przestępcy zmienili już taktykę – najnowsza metoda wyłudzenia to telefon z numeru z Francji. Można więc stracić czujność i odebrać połączenie, a to narazi nas na utratę pieniędzy. Dlatego należy nie odbierać telefonu od nieznanych numerów, zwłaszcza z prefixem spoza Irlandii. Komisja ComReg zaleca też ignorować wszystkie puste wiadomości pozostawione na poczcie głosowej oraz ignorować wielokrotne połączenia z tego samego nieznanego numeru.