POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Eksperci ds. zdrowia w Irlandii ostrzegają, że trzecia fala Covid-19 w Irlandii jest poza kontrolą.

W środę wieczorem opublikowano najnowszy plan walki z koronawirusem w Irlandii. Premier Micheál Martin ostrzegł przy tym, że powstaną „ogromne szkody”, jeśli społeczeństwo przestanie się pilnować.

Eksperci ds. zdrowia uważają, że na obecną chwilę trzecia fala Covid-19 w Irlandii jest poza kontrolą. Transmisja wirusa w społeczeństwie nadal utrzymuje się na wysokim poziomie, rośnie też liczba zgonów z powodu Covid-19.

Szef HSE Paul Reid powiedział w swoim wpisie na Twitterze, że kraj osiągnął „smutny kamień milowy”, ponieważ zwiększa się liczba pacjentów z Covid-19 w szpitalach.

Według najnowszych danych obecnie w szpitalach w Irlandii z powodu Covid-19 hospitalizowane są 1.022 osoby, z czego 88 osób przebywa na oddziałach intensywnej terapii.

System zdrowotny w Irlandii znajduje się pod olbrzymią presją. Pojawiły się obawy czy nie zabraknie łóżek na oddziałach intensywnej terapii dla pacjentów z innymi schorzeniami niż Covid-19.

W środę potwierdzono też 7.836 nowych przypadków koronawirusa w Irlandii. Wskaźnik zapadalności wynosi obecnie 819,1 na 100.000 mieszkańców. Miesiąc temu było to 80,7 na 100.000 mieszkańców.

Naczelny Lekarz Irlandii dr Tony Holohan zalecił samoizolację osobom, które wykazują grypopodobne objawy. Jego zdaniem takie symptomy najpewniej oznaczają zakażenie Covid-19.