Rząd odniósł się do projektu zwiększenia zasiłku chorobowego i urlopu dla osób zatrudnionych w Irlandii w obliczu epidemii Covid-19.

Proponowane przez Partię Pracy przepisy umożliwią wszystkim pracownikom płatne zwolnienie chorobowe na okres do sześciu tygodni.

Stawka płacy miałaby mieć wysokość corocznego urlopu Annual Leave. Po tym okresie otrzymywaliby już płatność Illness Benefit.

Przepisy dałyby również prawo do płatnego urlopu rodzicom, których dziecko zmuszone jest do:

  • pozostania w domu z powodu stwierdzonego zakażenia Covid-19
  • poddania się samoizolacji w przypadku bliskiego kontaktu z osobą zakażoną

Już wcześniej NPHET (Narodowy Zespół ds.Zdrowia Publicznego) zalecał wprowadzenie odpowiednich przepisów, dzięki którym pracownicy nie będą obawiać się brania zwolnień lekarskich ze względów finansowych.

Urlop i zwolnienie chorobowe w Irlandii – decyzja rządu

We wtorek 22/09/2020 pojawiła się informacja, że rząd chce opóźnić podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie o pół roku. W tym czasie rozważane mają być konsekwencje, jak przedłużenie takiego urlopu i zwolnienia chorobowego wpłynęłoby na firmy.

Szef Partii Pracy opisał opóźnienie decyzji w tej sprawie jako „po prostu głupie”. Jego zdaniem odłożenie jej o pół roku w sytuacji, która wymaga natychmiastowego działania „to żart”.

Partia ostrzegła, że Irlandia jest jednym z zaledwie pięciu krajów w Europie bez państwowego systemu zasiłków chorobowych – a wybuch epidemii Covid-19 sprawia, że jest to ważniejsze niż kiedykolwiek.