Eksperci ds. zdrowia w Irlandii ostrzegają przed powrotem do Poziomu 5 restrykcji.

Irlandia może stanąć w obliczu kolejnej potencjalnej blokady – ostrzegają eksperci ds. zdrowia w Irlandii. Lockdown miałby nastąpić już w połowie stycznia.

Członkowie NPHET wskazują na zagrożenie, jakie niosą ze sobą spotkania świąteczne i sylwestrowo-noworoczne. Ich zdaniem społeczeństwo powinno ograniczyć takie spotkania do minimum.

Natomiast szef HSE Paul Reid wezwał mieszkańców do „zachowania podwyższonego poziomu czujności” w nadchodzących tygodniach. Jego zdaniem przytulanie się i składanie życzeń stanowi „skrajne ryzyko” i może przyczynić się do wzrostu zakażeń.

Profesor Philip Nolan ostrzega przed drastycznym wzrostem zakażeń Covid-19 po świętach Bożego Narodzenia. Jeśli liczba nowych przypadków podskoczy do 1.200 dziennie, wtedy grozi nam wprowadzenie trzeciego lockdownu.

Dyrektor Medyczny dr Tony Holohan poinformował, że sytuacja będzie monitorowana w okresie Bożego Narodzenia, a zalecenia zostaną przekazane rządowi, jeśli NPHET uzna, że są potrzebne.

Eksperci zapewniają, że nie jest ich intencją straszenie kolejną blokadą kraju, lecz uświadomienie społeczeństwu jak ważne jest zachowanie ostrożności w kontaktach z bliskimi w najbliższych tygodniach.