Rząd w Irlandii zmienił decyzję odnośnie wprowadzenia nowego systemu opłat za wywóz śmieci.

Są kolejne zmiany w decyzjach dotyczących wprowadzenia nowego systemu opłat za wywóz śmieci. Rząd w Irlandii podpisał wczoraj nowelizację ustawy.

W ubiegłym roku po zawartym porozumieniu między rządem a firmami utylizacyjnymi zapowiadano wprowadzenie nowego systemu opłat, według których mieszkańcy mieli płacić za każdy kilogram odpadów – czytaj: Nowy system opłat za śmieci – Będziemy płacić więcej?

Jednak po kontrowersyjnych podwyżkach niektórych firm, wpłynęły liczne skargi od mieszkańców i 1 lipca 2016 roku rząd wstrzymał wprowadzenie nowego systemu na okres 12 miesięcy. Twierdzono też, że nowy system zniechęca do segregacji odpadów.

Od stycznia 2017 roku mieszkańcy mieli możliwość porównania wysokości opłat za wywóz śmieci według starego i według nowego systemu – czytaj: Opłaty za śmieci – jest ostateczna decyzja Wstępnie uzgodniono, że nowy system zacznie obowiązywać od 1 lipca 2017 roku.

Jednak wczoraj rząd zdecydował, że nowy system nie wejdzie w życie. Zamiast tego wszystkie firmy wywożące odpady mają obowiązek dostarczyć mieszkańcom dodatkowy kontener na wyłącznie odpady żywieniowe. Wszystkie firmy mają to zrobić w ciągu najbliższych czterech miesięcy.

Natomiast klienci firm będą mogli wybrać jedną z kilku czterech podstawowych opcji naliczania opłat: opłata stała (dostosowana do ilości produkowanych odpadów), za jednorazowy wywóz, za kilogram, bądź za okresowy ustalony limit sumy wszystkich odpadów. Tym samym zlikwidowana zostanie opłata abonamentowa – Flat Fee Bin Charge, według której klienci opłacali stałą stawkę ryczałtową, niezależnie od ilości wykonywanych usług.