POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Według Naczelnego Lekarza trwa wyścig z czasem przed dotarciem czwartej fali wirusa do Irlandii.

Naczelny Lekarz Irlandii, dr Tony Holohan, powiedział, że trwa wyścig z czasem, aby zaszczepić jak największą liczbę mieszkańców, zanim do kraju dotrze czwarta fala Covid-19.

Czwarta fala

Eksperci z NPHET uważają, że szczyt zachorowań, hospitalizacji i zgonów przypadnie we wrześniu. Zdaniem doktora Holohan’a czwartej fali w Irlandii nie można już zatrzymać.

Dyrektor Medyczny nie wyklucza też ponownego zaostrzenia restrykcji – jeśli szpitale znajdą się pod presją, podobnie jak to miało miejsce na początku roku. Obecnie jest to jednak mało prawdopodobne.

Tymczasem Krajowy Komitet Doradczy ds. Szczepień (NIAC) orzekł, że AstraZeneca i jednorazowa szczepionka Janssen mogą być teraz podawane osobom w wieku poniżej 40 lat.

Rejestracja do programu szczepień

Rząd przyspiesza program szczepień i od 5 lipca rozpoczną się w aptekach szczepienia preparatem Janssen dla osób w wieku od 18 do 34 lat.

Jak czytamy na rządowej stronie, od 9 lipca rozpocznie się rejestracja na szczepionkę mRNA dla osób w wieku od 30 do 34 lat. Od 12 lipca osoby w wieku 18-34 lat, które zdecydują się na szczepienie przyspieszone, będą mogły zarejestrować się na szczepionkę Janssen lub AstraZeneca w ośrodkach szczepień.

Natomiast HSE planuje potencjalne wprowadzenie szczepionki przeciw Covid-19 dla nastolatków w wieku od 12 do 15 lat. Krajowy Komitet Doradczy ds. Szczepień jest właśnie w trakcie analizowania, czy jest to konieczne.