Podano najnowsze dane odnośnie płacy minimalnej w Irlandii.

Według najnowszych danych statystycznych co dziesiąty pracownik zatrudniony w Irlandii zarabia godzinowo stawkę minimalną lub niższą niż minimalna. Od stycznia 2017 roku stawka minimalna (Minimum Wage) w Irlandii wynosi 9.25 euro na godzinę. W ubiegłym roku stawka minimalna wynosiła 9.15 euro za godzinę.

Mimo usilnych starań kilku oragnizacji oraz rządu tylko kilka firm zdecydowało się na wprowadzenie tzw. „Living Wage” w wysokości 11.50 euro za godzinę. Większość pracodawców nadal zatrudnia pracowników za najniższą stawkę. Dotyczy to zwłaszcza osób zatrudnionych w branży gastronomicznej i hotelarskiej oraz mechaników samochodowych.

W raporcie National Household Surrey Quarterly opublikowanym przez CSO stwierdzono także, że wśród osób zatrudnionych na stawce minimalnej lub mniejszej aż 54.4% stanowią kobiety. Obcokrajowcy dwukrotnie cześciej niż Irlandczycy zatrudniani są na Minimum Wage. Jeśli chodzi o wiek, to 37.9% spośród zarabiających najmniej to osoby w wieku od 18 do 24 lat. Trzy osoby na pięć z nich zatrudnionych było na part-time.

Tymczasem organizacje charytatywne apelują o podniesienie stawki minimalnej w najbliższym czasie. Wolontariusze Penny Dinners obserwują rosnącą ilość osób zatrudnionych, które korzystają z darmowych posiłków w organizacji. Osoby te zatrudnione posiadają niskie zarobki przy rosnących cenach wynajmu, opłat, ubezpieczeń nie stać ich na zakup żywności.