Minister ds. Szkolnictwa Wyższego zapewnia, że Irlandia znajduje się w „końcowej fazie” pandemii, a blokada nie będzie trwała „wiecznie”.

Irlandia znajduje się w „końcowej fazie” pandemii, a blokada nie będzie trwała „wiecznie”, powiedział Minister ds. Szkolnictwa Wyższego Simon Harris.

Większość restrykcji Poziomu 5 ma zostać utrzymana do końca maja. Jak poinformował Premier Micheál Martin – przed 5 kwietnia rząd podejmie decyzję w sprawie ograniczeń na następne sześć tygodni.

Jednak rządowy plan „The Path Ahead” może być zagrożony. W piątek prof. Philip Nolan, przewodniczący Grupy Doradczej ds. Modelowania Epidemiologicznego w NPHET, ostrzegł, że dzienne liczby przypadków są nadal wysokie i wydaje się, że postęp został zahamowany.

Eksperci ostrzegają, że ​​teraz nie jest czas, aby tracić czujność. Pojawiają się bowiem niepokojące oznaki „poślizgu” w zachowaniu społeczeństwa.

NPHET apeluje, by mieszkańcy nie utożsamiali powrotu dzieci do szkół z ich powrotem do pracy. Obecnie najwięcej ognisk zakażeń Covid-19 obserwuje się w gospodarstwach domowych i w miejscach pracy.

Prof. Nolan twierdzi, że Irlandia znajduje się w „niepewnej” sytuacji wobec wirusa, a nadmierne przyspieszenie w luzowaniu obostrzeń może spowodować nagły skok liczby przypadków.