Najnowsze dane dotyczące kobiet w Irlandii są alarmujące.

System opieki socjalnej w Irlandii teoretycznie umożliwia kobietom wychowywanie dzieci. Jednak w obecnych czasach większość kobiet chce pozostać czynnymi zawodowo, nawet po urodzeniu dziecka.

Z najnowszych danych raportu ESRI i Pobal wynika jednak, że kobiety w Irlandii są poniekąd zmuszane do rezygnacji z pracy na rzecz rodziny, a to ze względu na rosnące koszty opieki przedszkolnej.

Rodzina z jednym dzieckiem wydaje na ten cel średnio 12% swojego dochodu. W przypadku samotnego rodzica jest to już 16%, a dla rodziny o niskich dochodach to wydatek sięgający 20% dochodów.

Średni koszt opieki w żłobku to €6.13 za godzinę, opiekunki w domu rodzinnym dziecka to średnio €4.82 za godzinę. Największe koszty muszą ponosić mieszkańcy Dublina i wschodniej części Leinster. Należy pamiętać, że koszty za opiekę nad więcej niż jednym dzieckiem są wyższe.

W związku z tym gro kobiet rezygnuje z pracy i decyduje się pozostać w domu, aż dziecko zacznie uczęszczać do szkoły. Dla większości z nich po prostu bardziej opłacalne jest zrezygnować z pracy.

Dane te są alarmujące i rosną społeczne oczekiwania, by rząd w Irlandii zmienił system w taki sposób, żeby kobiety w Irlandii nie musiały ze swojej pracy rezygnować.