Rząd próbuje rozwiązać problem mieszkaniowy w Irlandii.

Minister ds. Mieszkalnictwa Eoghan Murphy poinformował, że rząd opracowuje nową strategię, dzięki której uda się rozwiązać kryzys mieszkaniowy w Irlandii. Czynsze za wynajem domów i mieszkań też powinny przez to stanieć.

Minister zajął stanowisko, ponieważ w ostatnim czasie nasiliły się skargi mieszkańców wobec kryzysu mieszkaniowego i problemu bezdomności. Według danych CSO ze spisu powszechnego w 2016 roku w Irlandii jest prawie 7 000 osób bezdomnych.

Jednocześnie na rynku jest około 189 000 niezamieszkanych lokali. Minister Murphy chce teraz wprowadzić prawo nakazujące wynajem tych nieruchomości przez ich właścicieli. Ma zostać powołana specjalna grupa urzędników odpowiedzialnych za nadzór nad tymi lokalami.

Dokładne dane na ten temat mają zostać upublicznione w przyszłym miesiącu. Wiadomo już jednak, że powołana została strona vacanthomes.ie, na której można zgłaszać lokale nieużytkowane. Urzędnicy będą kontaktować się z właścicielami nieruchomości, szukać osób, które mogą tam zamieszkać oraz nadzorować prace remontowe w lokalu.

W pierwszej kolejności rząd umożliwi, by pomieszczenia znajdujące się nad lokalami komercyjnymi typu sklep mogły zostać zaadaptowane na mieszkania.

Nie wiadomo w jaki sposób rząd chce zmusić właścicieli do udostępnienia nieruchomości pod wynajem. Można się jednak spodziewać, że przy zwiększonej liczbie dostępnych pod wynajem lokali uda się wpłynąć na obniżkę cen czynszów.