Czynsze regulowane w Irlandii - rząd planuje zmiany

Ta decyzja ma na celu powstrzymanie właścicieli nieruchomości przed wyjściem z rynku wynajmu w Irlandii.

Irlandzki rząd rozważa umożliwienie pobierania wyższych czynszów od nowych najemców w strefach czynszów regulowanych (RPZ).

Czynsze regulowane – Rent Pressure Zones

Plan wzbudza kontrowersje, jednak rząd tłumaczy te zmiany chęcią powstrzymania właścicieli nieruchomości w Irlandii przed wyjściem z rynku wynajmu.

W wyznaczonych strefach RPZ stawki czynszu nie mogą wzrosnąć o więcej niż 2% rocznie, co frustruje wielu właścicieli nieruchomości. Podejrzewa się, że niektórzy z nich zostawiają swoje nieruchomości puste przez dwa lata, aby uniknąć ograniczeń dotyczących czynszu.

Źródła rządowe poinformowały Irish Daily Mail, że rząd rozważa propozycje umożliwiające właścicielom zwiększenie stawek powyżej limitów czynszowych w przypadku dobrowolnego opuszczenia nieruchomości przez najemcę.

Obecnie obowiązujące przepisy nakładają na właściciela obowiązek utrzymania poziomu czynszu w porównaniu do poprzedniego najemcy, nawet jeśli najemca dobrowolnie opuścił lokal. Luka prawna nie miałaby zastosowania jednak w przypadku eksmisji najemców.

Partia Sinn Féin potępia te propozycje, ostrzegając, że nowi najemcy mogliby być obarczeni najwyższymi możliwymi czynszami, a właściciele nieruchomości „bez skrupułów” mogliby próbować skusić najemców do opuszczenia swoich mieszkań.

Minister ds. Mieszkalnictwa Darragh O’Brien potwierdził wczoraj, że rząd rozważa nowe środki mające pomóc właścicielom nieruchomości.

Poinformował, iż rząd podjął decyzję o wprowadzeniu skutecznych środków, które mają zachęcić nowych właścicieli nieruchomości do rynku, co zostanie zrealizowane w ramach budżetu.

Wynajem nieruchomości w Irlandii

Według badań przeprowadzonych przez agencję nieruchomości Sherry FitzGerald, od 2013 roku z prywatnego rynku wynajmu wycofano ponad 80 600 nieruchomości.

Natomiast przeprowadzone badanie przez Rental Tenancies Board wykazało, że jedna czwarta małych właścicieli nieruchomości jest zainteresowana sprzedażą swoich nieruchomości na wynajem w ciągu pięciu lat.

Rzecznik ds. mieszkaniowych partii Sinn Féin, Eoin O Broin, obiecał sprzeciwić się planowanym zmianom. Jego zdaniem ludzi nie będzie stać na nowe, wyższe czynsze.

Powiedział też, że w przypadku wprowadzenia zmian różnica między długoterminowymi a nowymi najemcami może sięgać nawet 1000 euro miesięcznie.