Czynsze w górę. Ile trzeba będzie płacić - prognozy niekorzystne

Ceny wynajmu domów i apartamentów w Irlandii nadal rosną.

Najnowszy raport Daft.ie nie pozostawia złudzeń – czynsze nadal rosną, a prognozy są niekorzystne dla najemców.

W ciągu ostatniego roku ceny czynszów w Irlandii wzrosły o 11% – według danych z września 2017 roku. Koszt wynajęcia nieruchomości w Dublinie jest już o €4.000 większy niż podczas poprzedniego kryzysu mieszkaniowego w 2008 roku.

Średnia wysokość czynszu w Irlandii wynosi obecnie €1.198, natomiast nadal zmniejsza się ilość dostępnych do wynajęcia nieruchomości. Na początku listopada odnotowano w sumie tylko 3.365 wolnych domów i apartamentów w całym kraju. W ciągu roku ilość dostępnych pod wynajem lokali zmniejszyła się o 16%.

W niektórych miejscach w Dublinie czynsz wzrósł o 90% od 2011 roku, co jest absolutnym rekordem. W ubiegłym roku w stolicy Irlandii było tylko 1.300 dostępnych nieruchomości, w 2009 roku było ich 6.700 – to najlepiej obrazuje stan rynku.

Czynsze w górę. Ile trzeba będzie płacić - prognozy niekorzystne1
Daft.ie

Na terenie całej Irlandii jest obecnie 21 stref czynszów regulowanych, gdzie dozwolone są 4% podwyżki w ciągu roku. W strefach tych znajduje się prawie 60% wynajmowanych nieruchomości. Niestety prognozuje się, że czynsze w kolejnych latach nadal będą rosły, a ilość dostępnych lokali nadal będzie się zmniejszać.