POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Z najnowszego raportu wynika, że pomimo pandemii ceny czynszu w Irlandii nadal rosną. Są też jednak dobre wiadomości.

Najnowszy raport Daft.ie zawiera informacje dotyczące cen czynszów w Irlandii w trzecim kwartale 2020 roku. Dane nie są optymistyczne – mimo pandemii ceny czynszów nadal idą w górę.

Wynika to głównie z tego, że na rynku coraz mniej jest dostępnych pod wynajem nieruchomości. Jest więcej chętnych niż lokali, a to pozwala właścicielom windować ceny.

W trzecim kwartale br. średnia wysokość czynszu na poziomie kraju wynosiła €1.419, a największy wzrost cen odnotowano w Carlow (6.8%) i Offaly (6.5%). W mieście Cork widać wzrost o 5.2%, w Galway 4.9%, a w Limerick o 3.4%.

Jednak lekki spadek cen stwierdzono w stolicy Irlandii – średnia wysokość czynszu wynosiła €2.035 miesięcznie. Było to o 0.8% mniej niż w tym samym okresie w 2019 roku.

Na wysokość cen czynszów w Dublinie wpływ ma też większa liczba lokali do wynajęcia. Na dzień 01/11/2020 w całym kraju do wynajęcia było 4.150 nieruchomości, z czego aż ponad 2.700 w stolicy.

Z raportu Daft wynika, że obecnie najtaniej jest w Leitrim, Donegal, Roscommon, Mayo. Najdrożej w południowej części hrabstwa Dublin i południowej części miasta Dublin.

Cały raport: daft.ie