POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Trwa ustalanie czy przestępcy uzyskali dostęp do danych pacjentów w wyniku cyberataku w Irlandii.

Przedstawiciele HSE poinformowali, że trwa ustalanie, czy w wyniku cyberataku w Irlandii doszło do wycieku danych medycznych pacjentów.

HSE w Irlandii

W piątek 14 maja rano poinformowano o ataku hakerskim, do którego doszło w Irlandii. Celem był system służby zdrowia HSE, który z został tymczasowo zamknięty.

Czytaj: Atak hakerski w Irlandii – nie działa system służby zdrowia HSE

Kilka godzin później Taoiseach Micheál Martin powiedział, że przestępcy wystosowali żądanie okupu. Premier zapewnił jednak, iż po konsultacji z ekspertami ds. cyberbezpieczeństwa zdecydowano o odrzuceniu tego żądania.

Urzędnicy poinformowali, że trwa śledztwo w sprawie ataku, a przywrócenie systemu może zająć kilka dni. W tym czasie spodziewać się można zakłóceń w kilku obszarach służby zdrowia.

Bez systemów informatycznych wiele wizyt i usług musiało zostać odwołanych, a zakłócenia mogą trwać jeszcze przez następny tydzień.

Informacje dla pacjentów w Irlandii

Pacjenci, którzy chcą się dowiedzieć, które wizyty i usługi zostały odwołane, mogą skorzystać z informacji dostępnych na specjalnie utworzonej stronie HSE.

Przedstawiciele rządu twierdzą, że atak hakerski został przeprowadzony przez „poważną grupę międzynarodową” i był znacznie większy niż zwykłe cyberataki przeprowadzane na agencje państwowe.

Skala uszkodzeń systemu nie będzie znana przez kilka dni – ostrzegają eksperci. W tym czasie wyjaśniona ma zostać też kwestia, czy doszło do wycieku danych pacjentów.