POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Minister Zdrowia zatwierdził też rekomendację Narodowego Komitetu Doradczego ds. Szczepień w Irlandii.

Wdrożenie dawki przypominającej szczepionki przeciw Covid-19 może nastąpić już we wrześniu – zgodnie z zapowiedzią Ministra Zdrowia w Irlandii.

Rekomendacja

Stephen Donnelly potwierdził wcześniejsze doniesienia, że trzecia dawka szczepionki będzie podawana w tym samym czasie co szczepionka przeciwko grypie czyli na przełomie września i października.

Rząd w dalszym ciągu czeka na rekomendację Narodowego Komitetu Doradczego ds. Szczepień w Irlandii (NIAC) w tej sprawie. Najprawdopodobniej zostanie ona wydana w przyszłym tygodniu.

Trwają już przygotowania do wprowadzenia programu podania dawki przypominającej (booster), którą w pierwszej kolejności otrzymać mają osoby z grup wysokiego ryzyka.

Mieszanie szczepionek

Tymczasem Komitet wydał zgodę na mieszanie za sobą szczepionek wektorowych i szczepionek mRNA – co do tej pory nie było możliwe.

Minister Zdrowia zatwierdził rekomendację i poinformował, że jeśli ktoś miał niepożądaną reakcję po pierwszej dawce szczepionki wektorowej lub ma poważne obawy związane z przyjęciem drugiej dawki tej samej szczepionki, może otrzymać szczepionkę mRNA.

Oznacza to, że osoby, które pierwszy raz zostały zaszczepione AstraZenecą, będą mogły podczas drugiego szczepienia otrzymać szczepionkę Pfizera lub Moderny.

Irlandia skupia się teraz na szczepionkach mRNA ze względu na bardzo silną i stałą podaż tych preparatów. Dyrektor HSE poinformował w poniedziałek o planie zawieszenia zamówień na szczepionki wektorowe firm AstraZeneca i Janssen.