POLONIA IRLANDIA

Premier Irlandii poinformował o decyzji rządu w sprawie kolejnego etapu znoszenia restrykcji.

Tak jak przewidywano, kolejny etap znoszenia restrykcji w Irlandii zostaje wstrzymany na kilka tygodni. Rząd przychylił się do rekomendacji ekspertów z NPHET.

Znoszenie restrykcji

Taoiseach Micheál Martin poinformował, że usługi gastronomiczne wewnątrz lokalu zostaną przywrócone w późniejszym terminie. Decyzja ma zostać podjęta przed 19 lipca.

Powodem opóźnienia w realizacji planu znoszenia obostrzeń jest zagrożenie ze strony wariantu Delta – jak twierdzi premier Martin. Jego zdaniem mieszkańcy Irlandii są „w wyścigu między wariantem a szczepionką”, a rząd chce zrobić wszystko, co w ich mocy, „aby zapewnić zwycięstwo szczepionkom”.

Taoiseach potwierdził również, że usługi gastronomiczne w pomieszczeniach będą ograniczone do osób zaszczepionych lub wyleczonych z Covid-19 – zgodnie z zaleceniem ekspertów z NPHET.

Od 5 lipca dopuszczona jednak zostanie zmiana dotycząca organizowanych imprez plenerowych – Maksymalnie 200 osób w większości miejsc lub maksymalnie 500 osób w przypadku obiektów na świeżym powietrzu o minimalnej akredytowanej pojemności 5.000 miejsc.

Nie będzie też limitu liczby gości w prywatnych domach, jeśli wszystkie osoby są w pełni chronione przez szczepienie lub wyzdrowiały z zakażenia Covid-19 w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy.

Krytyka rządu

Na ogłoszenie szefa irlandzkiego rządu zareagował m.in. lider Partii Pracy, Alan Kelly, który skrytykował decyzje i określił je jako „dyskryminujące, niewykonalne, szokujące”.

Natomiast Róisín Shortall z partii Social Democrats powiedziała, że plany rządu są niewykonalne i powodują poważne problemy prawne i etyczne.

Więcej o decyzji rządu: gov.ie