POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Dzieci i nastolatkowie w Irlandii uzyskają bezpłatną opiekę zdrowotną u lekarzy rodzinnych GP.

Obecnie obowiązujące w Irlandii przepisy dotyczące służby zdrowia dają możliwość bezpłatnych wizyt u lekarza rodzinnego GP wszystkim dzieciom do 6 roku życia. Dzięki podjętej decyzji irlandzkiego rządu ten program zostanie rozszerzony.

Dzieci do lat 8 – bezpłatny lekarz w Irlandii

Podczas zatwierdzania budżetu Irlandii na rok 2020 podjęto kluczową decyzję dotyczącą dzieci do 8 roku życia w Irlandii. Już we wrześniu 2020 roku wszystkie dzieci w Irlandii w wieku poniżej 8 lat uzyskają dostęp do bezpłatnej opieki lekarzy GP.

Dzieci do lat 13 – bezpłatny lekarz w Irlandii

Kilka dni temu Minister Zdrowia Simon Harris poinformował, że rząd zatwierdził plan objęcia bezpłatną opieką lekarzy rodzinnych wszystkie dzieci do 13 roku życia. Nie podano jeszcze dokładnej daty realizacji tego planu. Niestety grupa lekarzy rodzinnych otwarcie określa ten pomysł jako „nierealny”.

Lekarze uważają, że bezpłatne wizyty lekarskie dla wszystkich dzieci znacznie wpłyną na zwiększenie liczby pacjentów w przychodniach. W linii prostej doprowadzi to więc do nadużywania opieki medycznej.

Tymczasem rząd Irlandii broni się twierdząc, że pieniądze nie powinny stanowić przeszkody w ochronie zdrowia. Rodzice „nie powinni powstrzymywać się od przyprowadzania dzieci do lekarza z powodów finansowych”.