POLONIA IRLANDIA

Członkowie partii Sinn Féin i Fianna Fáil skrytykowali obostrzenia dotyczące przepisów w systemie HAP w Irlandii.

Według najnowszych doniesień RTE prawie 700 osób w Irlandii otrzymujących dopłaty do czynszów w systemie HAP (Housing Assistance Payment) straciło dodatek.

Dodatek Housing Assistance Payment wprowadzono w Irlandii w 2014 roku i do tej pory w systemie znalazło się ponad 54.000 gospodarstw domowych. Zgodnie z przepisami HAP limity płatności HAP są wyznaczane w oparciu o liczbę osób w danym gospodarstwie domowym i rynek wynajmu w okolicy. Władze lokalne mają jednak ograniczoną dodatkową możliwość, aby przekraczać limity czynszów w poszczególnych przypadkach.

Zgodnie z przepisami jeśli najemca zalega z opłatami czynszu, dodatek HAP zostaje wstrzymany. W hrabstwie Limerick ustalono, że HAP zostaje wstrzymany jeśli zaległości wynoszą 8 lub więcej tygodni. Przepis ten został surowo skrytykowany przez członków partii Sinn Féin i Fianna Fáil.

Od 2014 roku przez zalegającą spłatę czynszu dodatek został wstrzymany w sumie dla 665 gospodarstw domowych. Dłużnicy mają jednak możliwość do ustalenia metody spłaty zadłużenia, co może uchronić ich przed utratą dodatku. Osoby, które permanentnie unikają płacenia i nie kontaktują się z lokalnymi władzami, mogą bezpowrotnie stracić Housing Assistance Payment.