Dodatki socjalne na dzieci w Irlandii. Podano szczegóły

Ministerstwo ds. Opieki Społecznej w Irlandii potwierdza nowy progam pomocy dzieciom w Irlandii.

Minister ds. Opieki Społecznej chce wprowadzić bezpłatne posiłki dla dzieci we wszystkich szkołach w Irlandii.

Program pilotażowy Hot School Meals Scheme Project ma ruszyć we wrześniu 2019 roku i rocznie ma kosztować ok. 2,5 miliona euro.

Bezpłatne obiady dla dzieci w Irlandii

Plan ministerstwa przewiduje, by program darmowych posiłków we wszystkich szkołach w Irlandii został wprowadzony w 2020 roku. Odpowiedni zapis na ten temat ma się znaleźć podczas czytania Budżetu 2020.

Jadłospis ma zawierać co najmniej dwa posiłki do wyboru. Uwzględnione mają być przy tym wymagania dietetyczne, religijne czy kulturowe. Dania będą zarówno mięsne, jak i wegańskie.

Wyprawka szkolna dla dzieci w Irlandii

Od czerwca 2019 roku rusza natomiast kolejny raz progam pomocy w wyprawce szkolnej dla dzieci czyli Back to School Clothing and Footwear Scheme.

Aby się zakwalifikować, osoba ubiegająca się o dodatek musi otrzymywać określone świadczenia socjalne lub brać udział w szkoleniach, zatrudnieniu lub programach kształcenia dorosłych, z całkowitym dochodem gospodarstwa domowego poniżej określonego progu.

Rodzice, którzy wcześniej nie otrzymywali płatności, a uważają, że teraz mogą się kwalifikować, są zachęcani do sprawdzenia tego w lokalnym Wydziale Opieki Społecznej. Wnioski przyjmowane są do 30 września 2019 roku, a pieniądze będą wypłacane już od lipca.

W tym roku dla dziecka w wieku od 4 do 11 lat dodatek wyniesie €150, a dla dziecka w wieku od 12 lat wyniesie €275. Podwyżka w kwocie €25 zapowiadana była już podczas czytania Budżetu 2019:

BUDŻET 2019 – Zasiłki, przywileje, podatki, opłaty w Irlandii