Dodatkowa opłata u lekarza GP w Irlandii. Minister odpowiada

Minister Zdrowia w Irlandii zapewnia, że można składać skargi do lokalnego biura HSE na swojego lekarza GP.

Po raz kolejny w Irlandii wraca temat dodatkowej opłaty za niektóre usługi u lekarza rodzinnego GP, które według prawa powinny być bezpłatne.

Niektórzy pacjenci, którzy posiadają kartę medyczną (Medical Card), skarżą się, że zmuszeni są dopłacać do niektórych usług medycznych, jak na przykład badanie krwi. Jest to kwota w okolicy €10, jednak HSE pokrywa w całości wszystkie niezbędne usługi medyczne dla pacjentów z Medical Card. W związku z tym pacjenci sprzeciwiają się dodatkowej opłacie.

Minister Zdrowia potwierdza, że HSE opłaca wszystkie potrzebne zabiegi i badania pacjenta, które wynikają z przebiegu leczenia. Potępił też działanie tych lekarzy GP, którzy pobierają dodatkowe opłaty. Zachęca, by pacjenci, którzy nie zgadzają się z procederem, zgłaszali skargę na swojego lekarza do lokalnego biura HSE. Jeśli skarga zostanie uznana na korzyść pacjenta, otrzyma on zwrot pieniędzy.

Niestety w praktyce często wygląda to inaczej. Wielu pacjentów zgłasza opieszałość w rozpatrzeniu skargi bądź spotyka się z informacją, że czasem lekarz jednak może zażądać dodatkowej opłaty, a nie jest to wygórowana suma.

Chaos informacyjny związany z tą kwestią będzie omawiany podczas trwających prac nad podpisaniem nowych kontraktów między lekarzami GP a przedstawicielami HSE.