POLONIA IRLANDIA

Taoiseach poinformował o sprzeciwie pracodawców w Irlandii wobec wprowadzenia na stałe dodatkowego dnia wolnego.

Trwają rozmowy na temat nowego święta państwowego, które ma być podziękowaniem za poświęcenie, jakie ponieśli mieszkańcy Irlandii.

Dodatkowy dzień wolnego

Ostatnio na ten temat wypowiedział się wicepremier Leo Varadkar, który powiedział, że nowy Bank Holiday został przesunięty na przyszły rok:

Więcej: Nowe informacje na temat dodatkowego dnia wolnego w Irlandii

Tymczasem Taoiseach Micheál Martin poinformował, że jest coraz większa zgoda, aby nowy dzień wolnego od pracy przypadł w poniedziałek 31 stycznia. Premier ostrzegł jednak, że ze strony pracodawców jest pewien opór, aby to dodatkowe święto Bank Holiday zostało wprowadzone na stałe.

Jest więc całkiem prawdopodobne, że dodatkowy dzień wolnego od pracy będzie wydarzeniem jednorazowym, a nie corocznym nowym, świętem państwowym.

Opór pracodawców

Przedsiębiorcy w Irlandii zgłaszają obawy dotyczące kosztów związanych z dodatkowym dniem wolnego. Wiele firm w dalszym ciągu zmaga się z trudnościami finansowymi po ostrych skutkach nałożonych wcześniej ograniczeń.

Według Irish Independent rząd rozmawiał też o opcji, aby dodatkowy dzień wolnego przypadł w weekend św. Patryka. Dzięki temu mieszkańcy kraju mogliby liczyć na czterodniowy długi weekend.

Ostateczna decyzja nie została podjęta, ale najbardziej prawdopodobną datą jest jednak powiązanie tego święta z Dniem św. Brygidy, które przypada 1 lutego.