POLONIA IRLANDIA

Ministerstwo przypomina mieszkańcom Irlandii o dostępie do specjalnego zasiłku socjalnego.

Przewiduje się, że w okresie świąteczno-noworocznym tysiące osób w Irlandii będzie zmuszonych do izolowania się w domu. Powodem jest zaostrzenie przepisów dotyczących bliskich kontaktów.

Zaostrzenie przepisów

Kilka dni temu pojawiły się obawy, że nowe przepisy spowodują braki kadrowe i zakłócenia w łańcuchach dostaw:

Więcej: Możliwy chaos z powodu wprowadzenia nowych przepisów w Irlandii

Przedstawiciele rządu nie wypowiedzieli się na ten temat, jednak Ministerstwo Ochrony Socjalnej przypomina, że mieszkańcy, którzy będą zmuszeni do izolowania się, mają prawo do pobierania specjalnego zasiłku socjalnego.

Dodatkowy zasiłek socjalny

Enhanced Illness Benefit to zasiłek, który przysługuje zarówno osobom zatrudnionym, jak i osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą.

Do pobierania zasiłku uprawnione są osoby, u których stwierdzono zakażenie lub są bliskim kontaktem i podlegają samoizolacji. Wniosek o zasiłek Enhanced Illness Benefit należy składać przez stronę MyWelfare.ie

Kwota specjalnego zasiłku Enhanced Illness Benefit wynosi 350 euro tygodniowo, a wypłacany on jest od pierwszego dnia choroby lub izolacji.

Osobom w związku małżeńskim, w związku partnerskim lub konkubinacie, przysługuje podwyżka zasiłku. Można też otrzymać podwyżkę świadczenia na dzieci pozostające na utrzymaniu wnioskodawcy.

Od stycznia 2022 roku tygodniowa stawka za wykwalifikowaną osobę dorosłą wzrośnie o 3.30 euro. Tygodniowa stawka na dziecko wzrośnie do 40 euro dla dzieci poniżej 12 roku życia i do 48 euro dla dzieci w wieku 12 lat i starszych.

Więcej: citizensinformation.ie