POLONIA IRLANDIA

Kontrowersyjną ustawę w Irlandii chce wprowadzić jeden z członków partii Fianna Fáil.

W parlamencie w Irlandii poruszono kwestię uchwalenia nowego prawa dotyczącego składania skargi na uciążliwych sąsiadów. Pomysłodawcą projektu jest John Curran z partii Fianna Fáil.

Poseł Curran wezwał Ministra ds. Mieszkalnictwa Eoghan Murphy do wprowadzenia zmian w obowiązujących obecnie przepisach. Mają one chronić osoby wnoszące skargę na sąsiadów.

Istniejące teraz przepisy umożliwiają składanie skargi na sąsiadów wynajmujących dom czy apartament – należy to zrobić w Residential Tenancies Board (RTB), przy czym wymagane jest podanie swoich personaliów.

Zgodnie z nowym prawem osoba składająca skargę będzie mogła pozostać anonimowa, nie będzie zmuszona podawać swoich danych. Według posła Curran mieszkańcy nie będą się dzięki temu powstrzymywać od składania skargi na uciążliwego lub niebezpiecznego sąsiada w obawie o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich.

Są jednak głosy, że nowe prawo będzie kamykiem, które poruszy całą lawinę donosów na sąsiadów, nawet z powodu błahych konfliktów. RTB w krótkim czasie może zostać zasypane skargami, które pracownicy będą musieli rozpatrzyć.

Dodatkowo zmagający się z rosnącymi kosztami wynajmu mieszkańcy musieliby się liczyć z kolejnym kłopotem, jeśli ich obecność na osiedlu nie podobałaby się niektórym sąsiadom.