POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Donos na sąsiada w Irlandii to nowa strategia Gardy w walce z nowymi przypadkami Covid-19.

An Garda Síochána uruchomiła specjalną infolinię w jednym z hrabstw Irlandii. Za jej pośrednictwem mieszkańcy mogą zgłaszać naruszenia przepisów dotyczących ochrony zdrowia publicznego w walce z Covid-19.

Donos na sąsiada

Według informacji opublikowanych przez The Irish Times inicjatywa ta została podjęta w wyniku niepokojącego wzrostu liczby nowych zakażeń w hrabstwie Donegal.

Zgodnie z danymi HSE w północno-zachodnim hrabstwie Irlandii liczba nowych przypadków przekracza średnią krajową dwukrotnie.

Współczynnik zapadalności w ciągu 14 dni wynosi w hrabstwie Donegal 306,5 na 100.000 osób. W całym kraju jest to 134,1 na 100.000 osób.

Przedstawiciele Gardy twierdzą, że kary za naruszenie ograniczeń są wymierzane w tym hrabstwie znacznie częściej niż ma to miejsce w jakimkolwiek innym hrabstwie.

Najwięcej ognisk zakażeń w Donegal wybucha w związku z pogrzebami, imprezami na plaży czy imprezami urodzinowymi – twierdzi lokalna Garda.

Infolinia Gardy w Irlandii

Zdecydowano więc o utworzeniu infolinii na posterunku w Letterkenny, co ma celu „ułatwienie mieszkańcom Donegal poinformowania o odbywających się imprezach”. Infolinia gwarantuje anonimowość – zapewnia Garda.

Decyzja Gardy w hrabstwie Donegal spotkała się z krytyką lokalnych polityków, którzy uważają utworzenie infolinii za przesadę.