Największy dostawca leków bez recepty (OTC) w Irlandii ogranicza zaopatrywanie aptek w niektóre leki.

Hurtownia leków United Drug nałożyła tymczasowe przydziały na niektóre leki dostępne bez recepty (OTC). Powodem jest drastyczny wzrost ilości sprzedawanych w aptekach medykamentów przeciwko objawom grypy i przeziębienia.

Ograniczeniom podlegać mają m.in. popularne w Irlandii syropy dla dzieci zawierające paracetamol jak Calpol Infant czy Calpol Six Plus. Apteki mogą kupować także określoną ilość różnych leków zawierających ibuprofen jak Nurofen czy przeciwgrypowe jak Benylin i Lemsip.

Podjęte przez firmę środki mają na celu utrzymanie stabilnej sytuacji na rynku leków, by nie doprowadzić do braków w zaopatrzeniu aptek. Rzecznik firmy zapewnia, że nie przewiduje braku dostaw leków do irlandzkich aptek.

Możliwe jest jednak szukanie nowych dostawców z innych krajów, jeśli sytuacja ulegnie pogorszeniu. Wpływ na to mogą mieć bowiem kilkukrotnie zwiększone zamówienia na te leki we Francji, w Niemczech i w Hiszpanii.

Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, leki w Irlandii będą mieć etykiety w obcym języku, lecz dostawcy nakleją na nie instrukcje w języku angielskim. Mieszkańców Irlandii prosi się więc o racjonalne postępowanie przy zakupie leków i wyrobów medycznych. Nie ma potrzeby robienia zapasów.