Dramatyczna sytuacja najemców w Irlandii - to jeszcze nie koniec

Eksperci prognozują dalsze pogorszenie sytuacji na rynku wynajmu w Irlandii.

Jak wynika z najnowszych danych, rekordowa liczba najemców w Irlandii otrzymała powiadomienie o konieczności opuszczenia wynajmowanych nieruchomości.

Wynajem w Irlandii

Skala problemu zaczęła rosnąć tuż po zniesieniu zakazu eksmisji. Mimo to rząd nie planuje przywrócenia tego moratorium.

Tymczasowy zakaz eksmisji wygasł 1 kwietnia br., pomimo ostrzeżeń o wzroście liczby osób bezdomnych, która w czerwcu osiągnęła rekordowy poziom 12 600.

Po zniesieniu zakazu, w drugim kwartale tego roku, czyli od kwietnia do czerwca, wydano 5735 powiadomień o eksmisji.

Nowe dane opublikowane przez RTB pokazują, że właściciele nieruchomości wydali o 1000 wypowiedzeń więcej niż w pierwszych trzech miesiącach roku (4753).

Eksmisja najemców w Irlandii

Dramatyczny wzrost wskazuje na rosnącą tendencję wśród landlordów sprzedających nieruchomości z zamiarem opuszczenia rynku na stałe.

Według RTB, w okresie od kwietnia do czerwca tego roku, 3633 właścicieli nieruchomości (63,3%) wydało powiadomienie o eksmisji właśnie z powodu zamiaru sprzedaży.

Jednocześnie nastąpił spadek eksmisji z powodu naruszenia obowiązków najemcy – z 855 do 766. Za to eksmisje w celu umożliwienia przeprowadzki członka rodziny właściciela wzrosły z 861 do 923.

W okresie od kwietnia do czerwca najwięcej wypowiedzeń najmu wydano w Dublinie (2298), następnie w Corku (720) i w Galway (321).

Mimo apeli o przywrócenie zakazu eksmisji, rzecznik Ministerstwa ds. Mieszkalnictwa oświadczył, że „minister O’Brien nie planuje przywrócenia zakazu eksmisji”.

Ministerstwo śledziło dokładnie tempo wzrostu nowych przypadków bezdomności od czasu zaplanowanego zakończenia zakazu, a tempo wzrostu pozostaje niższe niż w okresie tuż przed jego wprowadzeniem.

Focus Ireland zaapelowało do rządu o „przemyślenie i wzmocnienie” swojej siatki bezpieczeństwa dla gospodarstw domowych zagrożonych eksmisją. Zwrócono przy tym uwagę, że rząd zobowiązał się do wprowadzenia środków ochrony dla najemców jeszcze przed zniesieniem moratorium.

Eksperci prognozują dalsze pogorszenie sytuacji na rynku wynajmu w Irlandii, jeśli rząd nie podejmie właściwych działań w tym zakresie.