Drastyczne podwyżki cen warzyw w Irlandii - podano powody

Część popularnych produktów zdrożała w Irlandii nawet o 300% w ostatnim czasie.

Na początku tego tygodnia odnotowano w Irlandii drastyczne podwyżki cen warzyw.

Podwyżki cen

Część popularnych produktów zdrożała nawet o 300% w ostatnim czasie. Najwięcej papryka, pomidory, brokuły, bakłażan, cukinia czy sałata.

Ceny niektórych warzyw zaczęły rosnąć już dwa tygodnie temu, a powodem jest niedobór niektórych towarów sprowadzanych z Europy kontynentalnej do Irlandii.

Przedstawiciele sektora handlowego twierdzą, że przyczyną braków w zapasach są niekorzystne warunki pogodowe w Hiszpanii, gdzie obecnie występują przymrozki.

Problem ten będzie trwał przez co najmniej kolejne dwa, trzy tygodnie czyli do końca sezonu hiszpańskiego. A sezon holenderski rozpocznie się dopiero na początku kwietnia i potrwa do maja.

W tym roku z powodu kryzysu energetycznego holenderscy hodowcy nie ogrzewają swoich szklarni wcześniej, aby szybciej wprowadzić swoje produkty na rynek, jak poinformowano.

Racjonowanie produktów

Komentatorzy podnieśli kwestię racjonowania niektórych produktów w sklepach, co zaobserwowano już w części sklepów w Wielkiej Brytanii.

Jednak na obecną chwilę nie pojawiły się żadne informacje na temat wprowadzenia podobnych rozwiązań w sklepach w Irlandii.

Na trudną sytuację w Wielkiej Brytanii wpływ ma bowiem nie tylko położenie, lecz także procedury związane z handlem zagranicznym po brexicie, jak twierdzą przedstawiciele sektora.