POLONIA IRLANDIA

Rada Ministrów ma dzisiaj rozważyć zalecenie ekspertów z NPHET w sprawie restrykcji w Irlandii.

W poniedziałek 28 czerwca odbyły się długie rozmowy ekspertów z Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego (NPHET). Rządowy Komitet ds. Covid sformułował zalecenie na poranne posiedzenie rządu.

Usługi gastronomiczne

Eksperci rekomendują, aby usługi gastronomiczne wewnątrz restauracji, pubów i kawiarni (poza hotelami) ograniczały się do osób, które zostały w pełni zaszczepione lub są ozdrowieńcami.

Zalecenie to okazało się kompletnym zaskoczeniem dla osób w rządzie. Jak twierdzą komentatorzy, taka decyzja byłaby dużym wyzwaniem zarówno z punktu prawnego, jak i logistycznego.

Jeśli rząd przychyli się do rekomendacji NPHET, przywrócenie usług gastronomicznych w lokalach zostałoby opóźnione o kilka tygodni – do momentu wdrożenia całkiem nowego systemu.

Wariant Delta

Surowe zalecenie ekspertów poparte zostało danymi z symulacji, według której między lipcem a wrześniem przewiduje się setki tysięcy przypadków oraz ponad 2.000 zgonów z powodu Covid-19, w wyniku fali infekcji wariantem Delta.

Ze wstępnych informacji wynika, że przywrócenie nieistotnych podróży międzynarodowych od 19 lipca powinno dojść do skutku. Jednak na ostateczne decyzje należy poczekać do oficjalnego wystąpienia przedstawicieli rządu.