Duże zmiany dla tysięcy osób w Irlandii - przepisy weszły w życie

Nowe prawo ma zakończyć nieetyczne zachowanie pracodawców i przyczynić się do wzrostu zarobków pracowników w Irlandii.

Od 1 grudnia zaczęły obowiązywać w Irlandii nowe przepisy w ramach ustawy Payment of Wages (Tips and Gratuities) Act 2022. Przepisy mają chronić pracowników sektora usługowego.

Nowe przepisy w Irlandii

Przepisy uniemożliwią pracodawcom korzystanie z napiwków lub gratyfikacji w celu wyrównania płacy podstawowej. Wprowadzają też przejrzystość w zakresie podziału napiwków i opłat za usługi.

Od teraz pracodawcy będą musieli jasno określić, dokąd trafiają pieniądze, jeśli 100% napiwku nie trafi bezpośrednio do pracowników.

Nie mogą też określać obowiązkowej opłaty nakładanej na klientów jako „opłaty za usługę”, chyba że płatności te będą traktowane przez pracodawcę w taki sam sposób, jak elektroniczne napiwki lub gratyfikacje.

Ochrona pracowników w Irlandii

Pracodawcy są także zobowiązani do umieszczenia informacji, w jaki sposób napiwki, gratyfikacje i obowiązkowe opłaty są dzielone lub rozdzielane wśród pracowników.

Pracodawca, który naruszy obowiązki związane z umieszczeniem tych informacji, będzie winny wykroczenia i zostanie skazany na karę grzywny do maksymalnej kwoty 2500 euro.


DOŁĄCZ DO NAS NA YOU TUBE - ZASUBSKRYBUJ::

Główne sektory, do których ma zastosowanie ta ustawa, to turystyka, hotelarstwo, fryzjerstwo, taksówki i usługi dostawcze.