Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej zaostrzają przepisy Kodeksu Granicznego Schengen od 7 kwietnia 2017 roku.

Wszystkie kraje Unii Europejskiej od 7 kwietnia 2017 roku wprowadzają zaostrzone kontrole graniczne. Jest to spowodowane zmianami w przepisach Kodeksu Granicznego Schengen. Zwiększone kontrole będą prowadzone na lotniskach, w portach i na wszystkich zewnętrznych granicach państw Unii Europejskiej. Podany powód zmian to zwiększone zagrożenie terrorystyczne. Kontrole dotyczą wszystkich osób przekraczających zewnętrzne granice jakiegokolwiek unijnego kraju.

Jakie trzeba mieć ze sobą dokumenty?

Polacy oraz inni obywatele strefy Schengen podróżujący do innego państwa będącego członkiem UE muszą mieć przy sobie w trakcie kontroli dokument potwierdzający tożsamość i obywatelstwo – wystarczy dowód osobisty lub paszport.

W związku z tymi zmianami przypominamy ważny komunikat Straży Granicznej:

Dzieci Polaków urodzone w Irlandii muszą mieć polski paszport. Komunikat Straży Granicznej RP

Zaostrzone kontrole na lotniskach

Pasażerowie muszą być przygotowani na zaostrzone kontrole na lotniskach, które będą prowadzone wybiórczo, w stosunku do wybranych lotów i osób. Natomiast wszyscy pasażerowie udający się do innego państwa nie będącego członkiem UE będą poddawani szczegółowej kontroli. Podobne szczegółowe kontrole dotyczą osób przylatujących do UE z innego kraju nie będącego członkiem UE.

Nowe przepisy mogą wydłużyć czas odprawy granicznej.