POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI W IRLANDII ARTYKUŁ

Premier Leo Varadkar chce zmienić system zasiłków socjalnych w Irlandii.

Premier Irlandii Leo Varadkar chce wprowadzić zmiany dotyczące wysokości przyznawanych zasiłków socjalnych. Pierwsze opinie są pozytywne, chociaż jest też grupa broniąca obecnego systemu.

Zdaniem niektórych obserwatorów premier Varadkar rozpoczął właśnie kampanię, dzięki której zachowa fotel premiera Irlandii. Faktem jest jednak, że nowy system zasiłków socjalnych, o którym mówi, jest przez większość społeczeństwa pożądany.

Nowy system to w zasadzie powrót do dawnego systemu, jaki obowiązywał kiedyś w Irlandii. Premier chce, by wysokość wypłacanych zasiłków socjalnych wynikała z ilości opłaconych składek PRSI. Taoiseach uważa, że należy wynagrodzić pracujące osoby i umożliwić im odzyskanie płaconych składek w wyjątkowych sytuacjach.

I tak osoby, które stracą pracę, otrzymałyby zasiłek dla bezrobotnych w wysokości 70% ostatniej pensji, a nie jak teraz kiedy obowiązuje jedna stawka dla wszystkich bezrobotnych, bez względu na otrzymywane wcześniej wynagrodzenie. Podobnie w przypadku zasiłku macierzyńskiego, ojcowskiego czy chorobowego – wysokość zasiłków będzie zależeć od zapłaconych składek PRSI.

Podobny system obowiązuje w wielu krajach Europy i zdaniem premiera jest to dobre rozwiązanie, ponieważ coraz więcej jest głosów sprzeciwu wobec obowiązujących zasad zasiłków Social Welfare w Irlandii.