Dzisiaj przepełnione kolorem i zabawą święto w Irlandii.

Dzień Świętego Patryka to znane i lubiane na całym świecie irlandzkie święto narodowe i religijne. Najważniejszą tradycją obchodów tego dnia jest noszenie ubrań w kolorze zielonym, który jest kolorem narodowym Irlandii i nawiązuje do trawiastego krajobrazu wyspy.

Dzień Świętego Patryka jest dniem wolnym od pracy w Irlandii. Głównym symbolem Dnia Św. Patryka jest Shamrock – trójlistna koniczyna. Kolejnym – to podawanie zielonego piwa. W całej Irlandii odbywają się parady, pokazy i różne wydarzenia kulturalne. W pubach usłyszycie muzykujących przy piwie i irlandzkich legendach mieszkańców.

Dzięki popularności kultury celtyckiej popularne staje się farbowanie rzek i oświetlanie znanych budynków tak, aby na jeden dzień stały się zielone. Dzisiaj w Polsce aż w 42 miejscach budynki oświetlone zostaną na kolor zielony, m.in: Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, Most Uniwersytecki w Bydgoszczy, Urząd Miasta we Wrocławiu czy Stadion Miejski w Poznaniu.

Legendarny patron Irlandii, święty Patryk, urodził się w Brytanii około roku 385. W wieku 16 lat podczas jednego z najazdów wojowników irlandzkich został porwany i zmuszony do niewolniczej pracy. To właśnie w Irlandii po raz pierwszy poczuł powołanie kapłańskie. Gdy po latach został wyświęcony na biskupa, szerzył chrześcijaństwo i budował kościoły na zielonej wyspie. Znajomość tamtejszych obyczajów potrafił doskonale wykorzystać do propagowania wiary.

W związku z dzisiejszym świętem życzę Wam Lá Fhéile Pádraig Shona Duit!