Polonia Irlandia

Dzień Świętego Patryka to znane i lubiane na całym świecie irlandzkie święto narodowe i religijne. Najważniejszą tradycją obchodów tego dnia jest noszenie ubrań w kolorze zielonym, który jest kolorem narodowym Irlandii i nawiązuje do trawiastego krajobrazu wyspy.

Dzień Świętego Patryka jest dniem wolnym od pracy w Irlandii, Irlandii Północnej, Nowej Fundlandii i Labradorze oraz na Montserrat.

Dzięki popularności kultury celtyckiej popularne staje się farbowanie rzek i oświetlanie znanych budynków tak, aby na jeden dzień stały się zielone. Do popularyzacji święta na pewno przyczynił się także zwyczaj podawania zielonego piwa.

Legendarny patron Irlandii, święty Patryk, urodził się w Brytanii około roku 385. W wieku 16 lat podczas jednego z najazdów wojowników irlandzkich został porwany i zmuszony do niewolniczej pracy. To właśnie w Irlandii po raz pierwszy poczuł powołanie kapłańskie. Gdy po latach został wyświęcony na biskupa, szerzył chrześcijaństwo i budował kościoły na zielonej wyspie. Znajomość tamtejszych obyczajów potrafił doskonale wykorzystać do propagowania wiary.

Lá Fhéile Pádraig Shona Duit!

INFORMACJE IRLANDIA