POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Najnowsze dane na temat liczby zakażeń w Irlandii są totalnym zaskoczeniem dla ekspertów ds. zdrowia.

Nagły wzrost liczby zakażeń Covid-19 w Irlandii jest dużym zaskoczeniem nie tylko dla rządu, ale też dla ekspertów ds. zdrowia – jak twierdzi Leo Varadkar.

We wtorek 22/12/2020 w godzinach wieczornych potwierdzono 970 nowych przypadków koronawirusa w kraju. Kilka godzin wcześniej Taoiseach Micheál Martin ogłosił powrót do Poziomu 5 restrykcji.

Obostrzenia zostaną wprowadzone przy założeniu, że zmutowany wirus dotarł już do Irlandii:

Czytaj: Trzeci lockdown Irlandii – nowe restrykcje ogłoszone

Dyrektor Medyczny Tony Holohan stwierdził, że „obecna trajektoria choroby w społeczności budzi poważne zaniepokojenie”. Wicepremier Leo Varadkar poinformował, że tak nagły wzrost liczby przypadków koronawirusa nie był prognozowany nawet przez ekspertów z NPHET.

Dlatego rząd zdecydował się działać szybko. Ogłoszone restrykcje będą ponownie rozpatrzone 12/01/2021, lecz prawdopodobnie pozostaną w mocy aż do marca. Varadkar uważa, że do tego czasu zaszczepiona zostanie istotna część populacji w Irlandii i będzie można złagodzić obostrzenia.

Rozpoczęcie szczepień w kraju zaplanowano na 30/12/2020. W pierwszej kolejności szczepionkę przeciwko Covid-19 otrzymają pracownicy służby zdrowia pierwszej linii oraz rezydenci domów opieki.

Czytaj też: Lockdown w Irlandii – trzecia blokada powinna zakończyć się w marcu?