Ekstremalne warunki pogodowe w Irlandii - rekordowe upały

Irlandia doświadczyła najgorętszego czerwca od 83 lat, jak informuje instytut Met Éireann.

Paul Moore, klimatolog z Met Éireann, skomentował najnowsze dane dotyczące upałów i zmian klimatycznych w Irlandii.

Pogoda w Irlandii

Średnia temperatura w czerwcu wyniosła 16 stopni Celsjusza, czyli o ponad pół stopnia więcej niż wynosił wcześniejszy rekord. Ostatni tak gorący czerwiec miał miejsce 83 lata temu, a średnia temperatura wynosiła wówczas 15,4 stopnia Celsjusza.

Ten czerwiec był jednocześnie ósmym z rzędu czerwcem, w którym temperatury były powyżej średniej.

Na rekordowe temperatury w Irlandii wskazują odczyty dwudziestu trzech z dwudziestu pięciu głównych stacji meteorologicznych. Niektóre stacje na zachodzie pokazały od 3 do 4 stopni powyżej średniej w czerwcu, ale wyższe temperatury dotyczą każdej części kraju.

Najwyższa dzienna temperatura w czerwcu tego roku wyniosła 28,8°C, a odnotowano ją 13 czerwca na stacji pogodowej w Carlow’s Oak Park.

Klimat w Irlandii

„Tegoroczny szczególnie ciepły czerwiec jest częścią obserwowanego trendu ocieplenia, a nasze badania pokazują, że trend ten będzie kontynuowany” – powiedział klimatolog z Met Éireann.

Poinformował też, że średnia miesięczna temperatura powyżej 16 stopni Celsjusza była obserwowana w Irlandii w lipcu i sierpniu, ale nigdy już w czerwcu.

Dr Pádraig Flattery, badacz z Met Éireann twierdzi, że „wraz z postępującą zmianą klimatu możemy spodziewać się kolejnych rekordów i częstszych ekstremalnych zjawisk pogodowych”.

Cieplejsza atmosfera może pomieścić więcej wilgoci – około 7% na każdy 1 stopień ocieplenia – a cieplejsze wody z kolei dostarczają więcej energii dla burz i mogą przyczynić się do ekstremalnych opadów.

W ciągu dwóch tygodni czerwca tego roku doszło do intensywnych wyładowań atmosferycznych przez dziewięć dni.

Raport Met Éireann stwierdza, że chociaż tak długotrwałe burze nie były tu wcześniej normą, „w przyszłości prawdopodobnie zobaczymy więcej tego typu pogody w miarę ocieplania się klimatu”.

Czytaj też: Ekstremalna fala upałów u wybrzeży Irlandii