Światowa Organizacja Meteorologiczna wydała w tej sprawie ostrzeżenie.

Do Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) wpłynęło od Met Éireann w zeszłym roku pięć zgłoszeń ekstremalnych zjawisk pogodowych w Irlandii.

Raport Met Éireann

W raporcie WMO ostrzeżono, że zarejestrowane ekstremalne zdarzenia pogodowe miały miejsce w wyniku eskalacji kryzysu związanego ze zmianami klimatycznymi.

Pierwszym z nich była wyjątkowo długa susza od końca maja, która trwała prawie 30 dni. Przez niski stan wód i brak opadów wprowadzono wówczas zalecenie dotyczące oszczędzania wody.

W lipcu natomiast odnotowano rekordowe temperatury w Irlandii. Od 16 lipca nastąpiła wyjątkowa fala upałów, która trwała około dziesięciu dni. Odnotowano też dwie noce tropikalne, co jest bardzo rzadkim wydarzeniem w Irlandii.

Ekstremalne zjawiska pogodowe w Irlandii

Według Met Éireann ekstremalnym zjawiskiem pogodowy w Irlandii była też fala upałów, która nastąpiła we wrześniu.

Do WMO wpłynęło też zgłoszenie dotyczące sztormu Arwen, który uderzył w Irlandię pod koniec listopada. Wprowadzony został wówczas pomarańczowy i czerwony (najwyższy stopień) zagrożenia.

Piątym ekstremalnym zjawiskiem zgłoszonym przez Met Éireann był Huragan Barra z prędkością wiatru 130 km/h, który spowodował wiele strat i utrudnień – w tym przerwy w dostawie prądu dla dziesiątek tysięcy mieszkańców Irlandii.