POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Rząd opublikował przepisy, które po raz pierwszy pozwolą na legalne używanie elektrycznych hulajnóg i rowerów na drogach w Irlandii.

Minister Transportu Eamon Ryan opublikował właśnie propozycję ustawy o ruchu drogowym Road Traffic and Roads Bill 2021.

Elektryczne hulajnogi i rowery

W lutym br. rząd zatwierdził plany opracowania przepisów, zgodnie z którymi elektryczne hulajnogi i rowery staną się legalnym środkiem transportu w Irlandii.

Zgodnie z ustawą wprowadzona zostanie dla nich nowa kategoria środka lokomocji – Powered Personal Transporters (PPT). Elektryczne hulajnogi i rowery będą mogły być użytkowane publicznie pod warunkiem spełnienia pewnych norm bezpieczeństwa.

Minister Ryan powiedział, że ustawa przewiduje również zmienne ograniczenia prędkości na M50:

Więcej: Duże zmiany dla kierowców w Dublinie

Lider Partii Zielonych chce, aby ustawa była postrzegana jako „część szerszych wysiłków na rzecz wspierania alternatywnych form mobilności, ograniczenia naszej kultury polegania na prywatnym samochodzie i otwarcia możliwości aktywnego i zdrowego podróżowania”.

Ustawa zawiera również przepisy dotyczące „niebezpiecznego i antyspołecznego użytkowania w terenie” scramblerów i quadów, przepisy umożliwiające szybsze wdrożenie BusConnects, a także środki do zwalczania praktyki podróżowania bez ubezpieczenia.

Więcej: gov.ie