POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Do rządu wpłynęła właśnie propozycja ważnych zmian w obecnym systemie emerytalnym w Irlandii.

Trwają prace dotyczące planu podwyższenia wieku emerytalnego dla pracowników w Irlandii. Do rządu wpłynęła propozycja ważnych zmian, która jest częścią raportu Komisji ds. Emerytur.

Emerytura państwowa

Minister Opieki Socjalnej, Heather Humphreys uważa, że obecny schemat irlandzkiej emerytury państwowej jest nie do utrzymania:

W ostatecznym rozrachunku chcemy chronić emeryturę państwową, aby młodzi ludzie, którzy dzisiaj rozpoczynają życie zawodowe, otrzymali takie same świadczenia, jak ci, którzy przechodzą na emeryturę dziś lub jutro.

Nowy wiek emerytalny

Obecnie wiek emerytalny w Irlandii wynosi 66 lat. Jednak zgodnie z rekomendacją od 2028 roku wiek emerytalny co roku ma być podwyższany o trzy miesiące. W 2031 roku emerytura ma przysługiwać w wieku 67 lat.

Od 2033 roku wiek ma być ponownie podwyższany – o trzy miesiące co dwa lata. Od 2039 roku wiek emerytalny w Irlandii miałby wynosić już 68 lat.

Decyzja w tej sprawie nie zostanie podjęta w najbliższym czasie. Plan będzie jeszcze przez pół roku rozpatrywany przez rządową podkomisję. Prace komisji mają zakończyć się na wiosnę 2022 roku, a ostateczna decyzja prawdopodobnie zostanie podjęta do końca marca przyszłego roku.