Wczoraj rano doszło do ewakuacji pracowników budynków Departamentu Zdrowia w Irlandii.

W dniu 4 marca 2019 roku w godzinach porannych jedna z osób zatrudnionych w Ministerstwie Zdrowia otworzyła kopertę przeznaczoną dla Ministra Zdrowia Simona Harris. W środku znajdował się biały proszek.

Bezzwłocznie zawiadomiono służby i podjęte zostały działania ewakuacyjne. Minister Zdrowia został ewakuowany wraz z pozostałymi pracownikami Departamentu Zdrowia. Ewakuowano też mieszkańców i pracowników okolicznych budynków.

Na miejscu około godziny 11:25 pojawiły się wojskowe oddziały Army Bomb Disposal Team oraz zastępy straży pożarnej. Zbadano proszek w obawie, że mógł to być środek niebezpieczny dla zdrowia lub życia człowieka.

Wszystkie ulice w pobliżu Baggot Street w Dublinie zostały wyłączone z ruchu i wytyczono objazdy. Jednak juz o 14:30 zakończono ewakuację i wszystkie osoby mogły wrócić do opuszczonych wcześniej budynków.

Po zbadaniu podejrzanej przesyłki okazało się, że w środku koperty znajdował się proszek do pieczenia. Premier Irlandii Leo Varadkar wyraził swoje oburzenie wobec sprawcy lub sprawców tego incydentu. Poinformował również, że wszystkie listy przeznaczone do polityków są otwierane przez rządowy personel, a nie przez samych polityków.

Wczorajsza sytuacja wydaje się być apogeum nastrojów społecznych, które w ostatnim czasie pojawiły się w przestrzeni publicznej. W lutym doszło już do kilku protestów przed domem Taoiseach Varadkar oraz przed domem Ministra Zdrowia Simona Harris.