Wielka akcja Gardy w Dublinie. Znaleziono materiały wybuchowe.

W Dublinie znaleziono ilość materiałów wybuchowych, które mogłyby wysadzić całą ulicę – twierdzi rzecznik Gardy. W jednej z taksówek w północnej części miasta znaleziono 6 kg materiału Semtex i zapalniki.

Akcja Gardy miała miejsce wczoraj około godziny 18:00 wieczorem w pobliżu Spring Garden Street w Ballybough, a udział w niej wzięły uzbrojone oddziały Gardy, wojska i saperów. Podczas akcji aresztowano dwóch mężczyzn i przejęto niebezpieczne materiały.

Mieszkańcy z okolicznych domów znajdujących się w pobliżu znalezionych materiałów wybuchowych zostali ewakuowani. Istniało poważne ryzyko wybuchu bombowego.

Według informacji Gardy przewożony taksówką Semtex miał trafić w ręce grupy terrorystycznej New IRA. Funkcjonariusze ze Specjalnej Jednostki Detektywistycznej (SDU) prowadzą zakrojone na szeroką skalę śledztwo w sprawie tej dysydenckiej działalności republikańskiej.

Zatrzymani przebywają w Clontarf Garda Station. Jeden z nich ma silne powiązania z New IRA, natomiast drugi nie jest znany ze swoich związków z tą grupą terrorystyczną. Pozwala to przypuszczać, że do organizacji zgłaszają się nowi członkowie.