Kilka wiodących w Irlandii firm podnosi ceny energii dla swoich klientów.

Klienci w Irlandii powinni przygotować się na falę podwyżek cen energii, których wprowadzenie przewidziano w tym miesiącu.

Od 1 kwietnia klienci SSE Airtricity za prąd zapłacą o 6,2% więcej. Podwyżka gazu wyniosła 4,5%. Klienci zapłacą średnio o €63 więcej za prąd i o €32 więcej za gaz rocznie.

Od 5 kwietnia Energia zwiększy ceny energii elektrycznej o 8,6%, a ceny gazu o 5,7%. Klienci zapłacą średnio o €100 więcej za prąd i o €50 więcej za gaz rocznie.

Od 12 kwietnia swoje ceny podnosi Bord Gás Energy, drugi co do wielkości dostawca energii w Irlandii. Ceny prądu wzrosną o 8%. Bez zmian pozostają ceny gazu, które zostały zamrożone jesienią ubiegłego roku.

Swoje ceny w kwietniu podniosą także firmy: Pinergy, Panda Power, Iberdrola, Glowpower i Flogas.

Natomiast największy dostawca energii w Irlandii, Electric Ireland, na razie nie zamierza podnosić swoich cen.

Według Eurostatu ceny energii elektrycznej w Irlandii już teraz zajmują czwarte miejsce w rankingu najdroższych w krajach Unii Europejskiej. Ceny gazu są na siódmym miejscu.

Podwyżki cen wynikają z podniesienia opłat za utrzymanie i eksploatację krajowych sieci gazowych i elektroenergetycznych. A opłaty te stanowią 30% ceny, którą płacą klienci.