POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Funkcjonariusze Gardy rozpoczynają nową akcję wymierzoną w tysiące kierowców w Irlandii.

Aż 55.000 kierowców w Irlandii musi się liczyć z konfiskatą pojazdu zgodnie z nowymi wytycznymi Road Safety Authority (RSA), co ma zakończyć proceder, który jest niebezpieczny dla użytkowników dróg w Irlandii.

Niedawno zaczęły obowiązywać nowe przepisy, według których osoby kierujące z tymczasowym prawem jazdy nie mogą prowadzić pojazdu bez obecności kierowcy z pełnymi uprawnieniami.

Teraz funkcjonariusze Gardy otrzymają nowe uprawnienia dotyczące kierowców ze znaczkiem L – w niektórych przypadkach skończyć się może konfiskatą pojazdu. Kierowcy z tymczasowym prawem jazdy nie będą mogli przedłużać uprawnień w nieskończoność.

Około 55.000 kierowców w Irlandii nie próbowało zdawać egzaminu na prawo jazdy nawet raz. Większość z nich przedłużała uprawnienia 3 do 10 razy, a rekordzista nawet 23 razy. Jest to możliwe, ponieważ warunkiem przedłużenia pozwolenia jest złożenie wniosku o egzamin, a nie pojawienie się na tym egzaminie.

Według RSA kierowcy ci stanowią zagrożenie dla innych użytkowników dróg i nie powinni prowadzić pojazdu. Funkcjonariusze Gardy będą mogli ich ukarać i w niektórych przypadkach skonfiskować pojazd na drodze. Dodatkowo kierowcy będą musieli pokryć koszty holowania i policyjnego parkingu.

Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać jeszcze w tym roku. Można się więc spodziewać lawinowego wzrostu wniosków o egzamin w ciągu najbliższych kilku tygodni.