POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Na drogach Irlandii pojawiły się setki punktów kontrolnych Gardy w związku z wprowadzonym Poziomem 3 restrykcji.

Od północy na terenie Irlandii obowiązuje Poziom 3 restrykcji. W związku z tym w całym kraju w ramach Operacji Fanacht rozstawiono setki punktów kontrolnych Gardy. W akcję zaangażowanych zostało też kilka tysięcy patroli mobilnych.

Przez kolejne trzy tygodnie funkcjonariusze Gardy będą pilnować, aby mieszkańcy przestrzegali reguły pozostania w obrębie własnego hrabstwa i opuszczali je wyłącznie z ważnego powodu (praca, szkoła).

Poziom 3 ma obowiązywać w całej Irlandii do 27/10/2020, wtedy rząd wraz z ekspertami ds. zdrowia ponownie rozważy obostrzenia – w zależności od sytuacji epidemiologicznej.

Kary za łamanie przepisów o restrykcjach?

Tymczasem wprowadzenie kar za łamanie przepisów staje się coraz bardziej realne. Jak donosi Irish Daily Mail – Minister Zdrowia Stephen Donnelly chce zapobiec pogorszeniu sytuacji w Irlandii i przygotowuje właśnie taki system kar.

Spekuluje się, że za brak maseczki będzie grozić grzywna w wysokości €20, a wyższe kwoty przewidziane są dla osób, które w razie potrzeby nie pozostaną w samoizolacji czy za masowe zgromadzenia.

Najprawdopodobniej minister Donnelly planuje wprowadzić poprawki do ustawy o zdrowiu z 1947 r., które pozwolą na właściwe egzekwowanie wielu nowych przepisów przez funkcjonariuszy Gardy.