Garda odnalazła skradzione rowery warte €250.000 w kontenerze

Funkcjonariusze Gardy znaleźli kontener pełen wysokiej klasy rowerów skradzionych w Irlandii.

W czwartek 26/12/2019 funkcjonariusze specjalnej jednostki Gardy odnaleźli kontener wypełniony rowerami pochodzącymi z kradzieży w centrum Dublina. Nad sprawą pracowano już od kilku miesięcy. Funkcjonariuszom Gardy w akcji towarzyszyła jednostka straży pożarnej z Dublina.

Po uzyskaniu pozwolenia przeprowadzono przeszukanie kontenera w Newcastle, Co. Dublin, w którym znajdowało się 116 wysokiej klasy rowerów różnych marek i modeli. Wartość rowerów to ok. €250.000 – ze względu na wyjątkowość produktów.

Funkcjonariusze Gardy zapowiedzieli, że dołożą starań, aby zidentyfikować właścicieli rowerów „we właściwym czasie”. Zdjęcia rowerów, których nie uda się zwrócić ich właścicielom, zostaną rozpowszechnione za pośrednictwem mediów w najbliższych tygodniach.

Z oficjalnie udostępnionych informacji wynika, że w 2018 roku w samym Dublinie zgłoszono kradzież aż 4.000 rowerów, z czego zaledwie 286 udało się odzyskać. Najprawdopodobniej realna liczba kradzieży rowerów jest trzykrotnie wyższa, ponieważ wiele osób nie zgłasza ich na Gardę.

W jednej trzeciej przypadków rowery skradzione zostały sprzed domów właścicieli, a 53% tych jednośladów skradziono na ulicy. Najwięcej kradzieży dokonywanych jest w piątki w porównaniu do pozostałych dni tygodnia.