POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

W ten sposób przestępcy mają łatwy dostęp do danych mieszkańców Irlandii.

W ostatnich miesiącach odnotowano znaczny wzrost prób wyłudzenia danych w Irlandii. Niestety przestępcy są coraz bardziej pomysłowi i stosują coraz nowsze metody oszustwa.

Jedną z nich jest wyłudzenie numeru PPS, a proceder odbywa się po raz kolejny poprzez link zawarty w wiadomości – ostrzegają funkcjonariusze z Krajowego Biura ds. Przestępczości Gospodarczej.

Oszustwo

Oszustwo polega na wysyłaniu do mieszkańców wiadomości SMS, której nadawca podszywa się pod HSE. W wiadomości znajduje się treść informująca o rezerwacji testu na Covid-19 lub rezerwacji szczepienia przeciw Covid-19.

Adresat proszony jest o kliknięcie linka, który ma rzekomo przenieść go na stronę HSE, na której będzie można dokonać rezerwacji. Sklonowana strona wygląda bardzo podobnie do prawdziwej strony HSE i większość osób może nie zauważyć różnicy.

Na stronie oszustów znajduje się prośba o podanie danych osobowych, jak imię i nazwisko, numer PPS. Jest tam też informacja o wymogu dokonania płatności za test lub szczepienie.

Ostrzeżenie

Rzecznik Gardy ostrzega przed oszustami i apeluje do mieszkańców o rozwagę. Przypomina, aby:

  • Nigdy nie klikać linków w wiadomościach SMS, e-mail ani nie odpowiadać osobom, które proszą o podanie danych wrażliwych przez telefon
  • Nie odpisywać ani nie dzwonić pod numer podany w tych wiadomościach
  • Nigdy nie podawać danych osobowych, takich jak numer PIN, numery kart, hasła, kody jednorazowe, numery PPS

Garda ostrzega, że HSE nigdy nie wysyła wiadomości SMS z prośbą o zapłatę za testy lub szczepionki na Covid-19. Osoby, które odpowiedziały na taką wiadomość lub zapłaciły oszustom, powinny niezwłocznie skontaktować się ze swoim bankiem w celu wycofania transakcji. Należy też zgłosić sprawę do lokalnego posterunku Gardy.