Gigantyczne meduzy na irlandzkich plażach - ostrzeżenie

Ze względów bezpieczeństwa na jednej z najpopularniejszych plaż w Irlandii wywieszono czerwoną flagę.

Mieszkańcy proszeni są o zachowanie szczególnej ostrożności na plażach w Irlandii, na których po raz kolejny pojawiły się jedne z najbardziej niebezpiecznych meduz.

Meduzy w Irlandii

W ostatnich dniach, z powodu bardzo wysokich temperatur, w kilku miejscach w Irlandii, w tym w części hrabstwa Clare, ponownie zagościły meduzy Lwia Grzywa.

Meduzy Lwia Grzywa zwane też Bełtwą Festonową pływają w wodzie, ale można je też spotkać na brzegu plaż. Wyglądem przypominają lwią grzywę, ze względu na setki macek wyglądających jak długie włosy.

Poparzenie Lwią Grzywą nie zawsze stanowi zagrożenia dla życia, lecz może być bardzo bolesne. Skutki poparzenia to m.in. nudności, pocenie się, skurcze i bóle głowy.

W skrajnych przypadkach niektóre osoby mogą doznać wstrząsu anafilaktycznego, co wiąże się między innymi z zaburzeniami oddychania.

Plaże w Irlandii

Ze względu na gigantyczne meduzy już czwarty dzień w tym tygodniu ratownicy wywiesili czerwoną flagę na Fanore Beach, która ma ostrzegać społeczeństwo o możliwym niebezpieczeństwie.

Mieszkańcy i turyści mogą nadal korzystać z plaży, ale odradza się wchodzenie do wody. Należy też pilnować dzieci, by nie dotykały napotkanych meduz, nawet tych martwych.

Czytaj też: Rekiny u wybrzeży Irlandii – ostrzeżenie SFPA