POLONIA IRLANDIA - GAZETA - WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Grozi nam trzecia blokada kraju – ostrzega ekspert do spraw zdrowia publicznego w Irlandii.

Irlandii grozi trzeci lockdown już w styczniu 2021 roku – jak twierdzi ekspert ds. Zdrowia publicznego prof. Anthony Staines z Dublin City University.

Jego zdaniem do końca trwającego obecnie Poziomu 5 restrykcji dzienna liczba przypadków Covid-19 będzie utrzymywać się powyżej 100 osób, a blokady będą kontynuowane przez rząd do czasu wprowadzenia kluczowych zmian w strategii postępowania z wirusem.

Prof. Staines uważa, że istnieją słabe punkty w innych aspektach walki z Covid-19, jak na przykład monitorowanie i śledzenie zakażeń. Jego zdaniem rząd powinien dofinansować te działania.

Rozprzestrzenianie się Covid-19 z powodu podróży międzynarodowych także pozostaje przedmiotem niepokoju – twierdzi ekspert:

Nasza kwarantanna dla osób przybywających do kraju to żart, a to jedna z najważniejszych rzeczy, jakie możesz zrobić.

Prof. Staines twierdzi, że istnieją teraz dobre dowody na to, że blokady zmniejszają współczynnik przenoszenia wirusa. Potrzebne są jednak zmiany w strategii walki z Covid-19.

Swoje zdanie na temat trzeciego lockdownu wyraziła też Młodsza Minister Stanu ds. Użytkowania Gruntów i Różnorodności Biologicznej Pippa Hackett. Minister stwierdziła, że pełne poluźnienie obostrzeń w okresie świątecznym zaprowadzi nas prosto do kolejnej blokady.

Jej zdaniem liczba przypadków nie spadła do wytyczonej przez NPHET granicy 100 osób dziennie. Wobec tego zniesienie restrykcji po 1 grudnia byłoby ryzykowne i pozbawione sensu.

Eksperci z Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego (NPHET) przekażą swoje rekomendacje dla rządu dotyczące zniesienia obecnych obostrzeń na Poziomie 5 prawdopodobnie w czwartek 26/11/2020.

Czytaj też: Zniesienie lockdownu w Irlandii zagrożone