POLONIA IRLANDIA

Z najnowszego raportu wynika, że ponad pół miliona mieszkańców Irlandii mieszka w zniszczonych, zawilgoconych i zagrzybionych domach i apartamentach.

Najnowszy raport opublikowany w Irlandii szokuje – ponad 600.000 osób mieszka w zagrzybionych, zniszczonych i zawilgoconych domach i apartamentach. A liczba mieszkańców będzie się zwiększać – za 17 lat ma ich być o milion więcej.

Kryzys mieszkaniowy w Irlandii przyczynia się do tego, że głównie najemcy godzą się nawet na bardzo złe warunki mieszkaniowe. Po pierwsze – nie ma na rynku wielu dostępnych lokali, a po drugie ceny wynajmu nadal rosną.

Na obecną chwilę Residential Tenancies Board może mediować między zarządcą a lokatorami (pod warunkiem, że wynajęte lokale są zarejestrowane). Co najlepiej jest zrobić w przypadku, gdy landlord odmawia naprawy usterek czy usunięcia wilgoci i grzyba z naszego domu lub apartamentu?

Gdzie sprawdzić jakie prawa i obowiązki ma lokator i landlord w Irlandii

Sprawdzone informacje na temat praw i obowiązków lokatorów i landlordów w Irlandii dostępne są zawsze na stronach Citizen Information Centre. Pomocy można też szukać kontaktując się z RTB (Residential Tenancies Board Ireland).

WAŻNE – Jest nowe prawo na rynku wynajmu w Irlandii

Na stronie RTB można też znaleźć ważne informacje dotyczące nowego prawa obowiązującego na rynku wynajmu w Irlandii. Część nowych zasad obowiązuje od 04/06/219. Pozostałe wejdą w życie już w najbliższym czasie.

Strona: The Residential Tenancies (Amendment) Act 2019

Dzięki nowym przepisom ma zostać zwiększona ochrona najemców. Rząd próbuje też w ten sposób ograniczyć liczbę bezdomnych osób w Irlandii. Niestety nadal jest to bardzo wysoka liczba – w maju zarejestrowano 10.253 osoby, w tym 3.746 dzieci.