POLONIA IRLANDIA

Osoby, które wróciły do Irlandii, powinny się poddać samoizolacji w razie wystąpienia symptomów zakażenia wirusem.

Zastępca Dyrektora Medycznego w Irlandii, dr Ronan Glynn, poinformował, że liczba zakażeń Covid-19 związanych z zagranicznymi podróżami wzrosła „bardzo gwałtownie”.

Zagraniczne podróże

W ciągu ostatnich dwóch tygodni zgłoszono ponad 800 takich przypadków – najwięcej wśród podróżujących z Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Portugalii.

Dr Glynn zaleca, aby mieszkańcy kraju podróżowali za granicę tylko na podstawie ich statusu szczepień lub odporności (po wyzdrowieniu z Covid-19).

Przypomina przy tym, że za osobę w pełni zaszczepioną można uważać się po dwóch tygodniach od przyjęcia szczepionki Johnson&Johnson/Janssen, drugiej dawki szczepionek Moderna i AstraZeneca oraz po tygodniu od przyjęcia drugiej dawki szczepionki Pfizer.

Lekarze informują bowiem o „rosnącej liczbie przypadków u osób, które wyjechały za granicę wkrótce po ukończeniu kursu szczepień” – ostrzegł.

Dr Glynn apeluje, by osoby, które niedawno wróciły do Irlandii i mają jakiekolwiek objawy Covid-19, w tym gorączkę, kaszel, ból głowy, ból gardła, zatkany nos lub katar, odizolowały się i niezwłocznie poddały się testom.

Zachorowalność wzrasta zarówno w Irlandii, jak i w całej Europie, dlatego podróżujący powinni być świadomi profilu zakażeń w odwiedzanym obszarze – ostrzega dr Glynn. W tym celu należy sprawdzać europejską stronę z informacjami dla podróżnych Re-open EU.

Problemy turystów

Irlandzkie media informują też o problemach turystów w Hiszpanii, którzy mają problemy z powrotem do Irlandii. Nie mogą oni uzyskać potrzebnej dokumentacji, aby móc wrócić do kraju.

Sytuacja dotyczy osób, które nie zostały zaszczepione przeciwko koronawirusowi, a które podczas pobytu za granicą uzyskały wynik pozytywny testu. Sprawę potwierdza Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Problemem okazuje się też wyjazd na Maltę. Ambasada Irlandii na Malcie ostrzega, że osoby, które podróżują do tego kraju, powinny być świadome obowiązujących tam ograniczeń.

Okazało się, że podróżujący na Maltę muszą być w pełni zaszczepieni i posiadać unijny certyfikat Covid. Bez tego zobowiązani są do odbycia 14-dniowej kwarantanny na własny koszt. Zaświadczenie o szczepieniu wydane przez HSE nie jest akceptowane.

Informacje dla podróżnych: reopen.europa.eu