POLONIA IRLANDIA

Przedstawiciel NPHET wyraził swoją opinię dotyczącą obchodów Halloween i świąt Bożego Narodzenia w tym roku.

W mediach społecznościowych coraz częściej pojawiają się wątpliwości dotyczące tegorocznych obchodów Halloween i świąt Bożego Narodzenia w Irlandii.

Rodzice dzieci, które corocznie wychodzą z domu, aby zbierać słodycze, pytają, czy w tym roku będzie taka możliwość. Ich obawy mają swoje źródło w obecnej sytuacji epidemiologicznej.

Dr Ronan Glynn z NPHET (National Public Health Emergency Team) zapewnił wczoraj dziennikarzy, że „nie ma planów odwołania Halloween czy Bożego Narodzenia”. Zachęcił wręcz, by planować ich obchody.

Zespół ds. Walki z Covid-19 wystosuje w tej sprawie zalecenia:

Myślę, że ogromna większość ludzi wie, co musi zrobić, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, i jestem pewien, że zbliża się moment, w którym będziemy mogli przekazać konkretne komunikaty, aby pomóc ludziom w utrzymaniu kontaktów towarzyskich i bezpiecznym wykonywaniu różnych czynności.

Dr Glynn stwierdził, że największym wskaźnikiem tego, jak bezpieczne będzie uczestnictwo w obchodach Halloween czy Bożego Narodzenia, czy w jakimkolwiek innym czasie, są poziomy cyrkulacji wirusa – a te obecnie rosną.

NPHET wraz z rządem skupiają się nad tym, aby obniżyć rozprzestrzenianie się Covid-19. Szczególną uwagę poświęca się hrabstwom Dublin i Limerick, w których poziom zakażeń drastycznie rośnie już od kilku tygodni.

Czytaj też: Ogniska koronawirusa w Dublinie. Apel do mieszkańców